Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 9.00 - 19.00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 999 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
24.01.2021
STĚHUJEME SE!!!
Vážení zákazníci. Od pondělí 25.01.2021 bude internetový obchod Levné-baterky nově přestěhován na adresu: Armády 245/5, 155 00, Praha. Na provoz e... číst celé
11.10.2020
Nově možnost vyzvednutí na „Zásilkovně“…
Zákazníci Levne-Baterky.cz si budou moci nově vyzvednout zásilky v „Zásilkovně“    Co je Zásilkovna? Zásilkovna je široká dodavatelská síť s více n... číst celé
28.11.2019
Balíkovna - Kam to máte nejblíže?
Kam to máte nejblíže? Do konce roku 2019 vám nabídneme přes 400 expresních výdejních míst. V dalším roce plánujeme síť ještě rozšířit. Najít B... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Možností platby a dopravy

Možnosti platby a dopravy

               Přátelský e-shop Česká pošta

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Novinky
  4. Notebook na baterii nebo napájecím adaptéru?
18.01.2021
Novinky

Notebook na baterii nebo napájecím adaptéru?

Jaký je nejlepší způsob napájení vašeho notebooku, z baterie nebo se stabilně připojenou nabíječkou? Tuto otázku si klade asi většina majitelů notebooků. S touto otázkou se navíc setkáváme znovu a znovu, vždy s pořízením nového modelu, u kterého si přejeme, aby baterie vydržela v dobré kondici co nejdéle.

Dnešní baterie mají společného nepřítele – čas. Kapacita baterie se totiž věkem a používáním snižuje. Existují tři možnosti, jak lze váš notebook provozovat: napájení pouze na baterii, střídání baterie a adaptéru, napájení pouze přes adaptér.

1) Provoz pouze na baterii

Při této koncepci je v první řadě nutné zabránit úplnému vybití baterie na 0 %. Také je důležité nabíjet baterii až v případě, že je již částečně vybitá, např. při 60 % (platí pro lithium-iontové a lithium-polymerové baterie). Chcete-li zabránit vybití baterie na 0 %, v nastavení operačního systému lze aktivovat automatický přechod do hibernace nebo úplné vypnutí počítače, pokud stav baterie dosáhne například 5 nebo 10 %. Na počítačích s operačním systémem Windows bývá tento režim automaticky nastaven na 7 %.

2) Střídání provozu na baterii a napájecím adaptéru

V tomto režimu se baterie plně nabije, a poté se počítač přepne na síťové napájení. Toto řešení má však nevýhody, které negativně ovlivňují životnost baterie. Stojí zde také za zmínku, že optimální pracovní prostředí pro lithium-iontové baterie je při teplotě 0 – 25 °C. Používání při vyšší teplotě se již promítá do snížení kapacity baterie. Například nepřetržitý provoz při 60 °C po dobu 3 měsíců může snížit kapacitu baterie až o 40 %. Pokud se rozhodnete využívat tento střídavý způsob, je třeba alespoň jednou týdně odpojit počítač od napájení a baterii nechat vybít.

3) Provoz pouze na napájecím adaptéru

Tento způsob provozu je vhodný zejména v případě, kdy notebook používáte pouze na jednom místě, např. na stole v pracovně. Baterie by měla být nabita na 50 – 60 %, a poté vyjmuta z počítače. Je třeba si však uvědomit, že baterie notebooku funguje jako UPS. Odpojení od napájení způsobí vypnutí nebo reset počítače. Práce pouze na napájecím zdroji by měla být preferována pouze v situacích, kdy je notebook používán pouze ke hraní her.

Způsob napájení notebooku samozřejmě závisí na konkrétní osobě, která jej používá, a na podmínkách, ve kterých notebook pracuje. Pokud jde o nás, doporučujeme kombinovat všechny tři režimy napájení.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli