Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 9.00 - 18.00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 999 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
24.01.2021
STĚHUJEME SE!!!
Vážení zákazníci. Od pondělí 25.01.2021 bude internetový obchod Levné-baterky nově přestěhován na adresu: Armády 245/5, 155 00, Praha. Na provoz e... číst celé
11.10.2020
Nově možnost vyzvednutí na „Zásilkovně“…
Zákazníci Levne-Baterky.cz si budou moci nově vyzvednout zásilky v „Zásilkovně“    Co je Zásilkovna? Zásilkovna je široká dodavatelská síť s více n... číst celé
28.11.2019
Balíkovna - Kam to máte nejblíže?
Kam to máte nejblíže? Do konce roku 2019 vám nabídneme přes 400 expresních výdejních míst. V dalším roce plánujeme síť ještě rozšířit. Najít B... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Možností platby a dopravy

Možnosti platby a dopravy

               Přátelský e-shop Česká pošta

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Technické zajímavosti a informace...
  4. Notebook na baterii nebo napájecím adaptéru?

Notebook na baterii nebo napájecím adaptéru?

Jaký je nejlepší způsob napájení vašeho notebooku, z baterie nebo se stabilně připojenou nabíječkou? Tuto otázku si klade asi většina majitelů notebooků. S touto otázkou se navíc setkáváme znovu a znovu, vždy s pořízením nového modelu, u kterého si přejeme, aby baterie vydržela v dobré kondici co nejdéle.

Dnešní baterie mají společného nepřítele – čas. Kapacita baterie se totiž věkem a používáním snižuje. Existují tři možnosti, jak lze váš notebook provozovat: napájení pouze na baterii, střídání baterie a adaptéru, napájení pouze přes adaptér.

1) Provoz pouze na baterii

Při této koncepci je v první řadě nutné zabránit úplnému vybití baterie na 0 %. Také je důležité nabíjet baterii až v případě, že je již částečně vybitá, např. při 60 % (platí pro lithium-iontové a lithium-polymerové baterie). Chcete-li zabránit vybití baterie na 0 %, v nastavení operačního systému lze aktivovat automatický přechod do hibernace nebo úplné vypnutí počítače, pokud stav baterie dosáhne například 5 nebo 10 %. Na počítačích s operačním systémem Windows bývá tento režim automaticky nastaven na 7 %.

2) Střídání provozu na baterii a napájecím adaptéru

V tomto režimu se baterie plně nabije, a poté se počítač přepne na síťové napájení. Toto řešení má však nevýhody, které negativně ovlivňují životnost baterie. Stojí zde také za zmínku, že optimální pracovní prostředí pro lithium-iontové baterie je při teplotě 0 – 25 °C. Používání při vyšší teplotě se již promítá do snížení kapacity baterie. Například nepřetržitý provoz při 60 °C po dobu 3 měsíců může snížit kapacitu baterie až o 40 %. Pokud se rozhodnete využívat tento střídavý způsob, je třeba alespoň jednou týdně odpojit počítač od napájení a baterii nechat vybít.

3) Provoz pouze na napájecím adaptéru

Tento způsob provozu je vhodný zejména v případě, kdy notebook používáte pouze na jednom místě, např. na stole v pracovně. Baterie by měla být nabita na 50 – 60 %, a poté vyjmuta z počítače. Je třeba si však uvědomit, že baterie notebooku funguje jako UPS. Odpojení od napájení způsobí vypnutí nebo reset počítače. Práce pouze na napájecím zdroji by měla být preferována pouze v situacích, kdy je notebook používán pouze ke hraní her.

Způsob napájení notebooku samozřejmě závisí na konkrétní osobě, která jej používá, a na podmínkách, ve kterých notebook pracuje. Pokud jde o nás, doporučujeme kombinovat všechny tři režimy napájení.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli