🌍Jsme autorizovaný prodejce Green Cell v ČR | 🔋Cena dopravy od 39Kč 🚚 Objednávky od 1000,- Doručení do Balíkovny - Zásilkovny - PPL – Balík na poštu – ZDARMA! 🚚 | 😉

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 9.00 - 18.30
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 1 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
09.05.2022
Nejvýkonnější nabíječka v malém těle. Objevte technologii GaN!
Nejvýkonnější nabíječka v malém těle. Objevte technologii GaN! 09.05.2022 Technické zajímavosti a informace... Neuběhne ani měsíc, kdy by... číst celé
06.05.2022
Jakou powerbanku si vzít do letadla?
Jakou powerbanku si vzít do letadla? 06.05.2022 Technické zajímavosti a informace... Stále častěji se rozhodujeme pro cestu letadlem. To ... číst celé
04.05.2022
Dvojnásobná výdrž baterie – podívejte se, jak toho můžete dosáhnout...
Dvojnásobná výdrž baterie – podívejte se, jak toho můžete dosáhnout... 04.05.2022 Technické zajímavosti a informace...   celý článek číst celé
Zobrazit všechny novinky
Možností platby a dopravy

 

         Levne-baterky.cz na Firmy.cz

 

Možnosti platby a dopravy

               Přátelský e-shop Česká pošta

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Technické zajímavosti a informace...
  4. Notebook na baterii nebo napájecím adaptéru?

Notebook na baterii nebo napájecím adaptéru?

Jaký je nejlepší způsob napájení vašeho notebooku, z baterie nebo se stabilně připojenou nabíječkou? Tuto otázku si klade asi většina majitelů notebooků. S touto otázkou se navíc setkáváme znovu a znovu, vždy s pořízením nového modelu, u kterého si přejeme, aby baterie vydržela v dobré kondici co nejdéle.

Dnešní baterie mají společného nepřítele – čas. Kapacita baterie se totiž věkem a používáním snižuje. Existují tři možnosti, jak lze váš notebook provozovat: napájení pouze na baterii, střídání baterie a adaptéru, napájení pouze přes adaptér.

1) Provoz pouze na baterii

Při této koncepci je v první řadě nutné zabránit úplnému vybití baterie na 0 %. Také je důležité nabíjet baterii až v případě, že je již částečně vybitá, např. při 60 % (platí pro lithium-iontové a lithium-polymerové baterie). Chcete-li zabránit vybití baterie na 0 %, v nastavení operačního systému lze aktivovat automatický přechod do hibernace nebo úplné vypnutí počítače, pokud stav baterie dosáhne například 5 nebo 10 %. Na počítačích s operačním systémem Windows bývá tento režim automaticky nastaven na 7 %.

2) Střídání provozu na baterii a napájecím adaptéru

V tomto režimu se baterie plně nabije, a poté se počítač přepne na síťové napájení. Toto řešení má však nevýhody, které negativně ovlivňují životnost baterie. Stojí zde také za zmínku, že optimální pracovní prostředí pro lithium-iontové baterie je při teplotě 0 – 25 °C. Používání při vyšší teplotě se již promítá do snížení kapacity baterie. Například nepřetržitý provoz při 60 °C po dobu 3 měsíců může snížit kapacitu baterie až o 40 %. Pokud se rozhodnete využívat tento střídavý způsob, je třeba alespoň jednou týdně odpojit počítač od napájení a baterii nechat vybít.

3) Provoz pouze na napájecím adaptéru

Tento způsob provozu je vhodný zejména v případě, kdy notebook používáte pouze na jednom místě, např. na stole v pracovně. Baterie by měla být nabita na 50 – 60 %, a poté vyjmuta z počítače. Je třeba si však uvědomit, že baterie notebooku funguje jako UPS. Odpojení od napájení způsobí vypnutí nebo reset počítače. Práce pouze na napájecím zdroji by měla být preferována pouze v situacích, kdy je notebook používán pouze ke hraní her.

Způsob napájení notebooku samozřejmě závisí na konkrétní osobě, která jej používá, a na podmínkách, ve kterých notebook pracuje. Pokud jde o nás, doporučujeme kombinovat všechny tři režimy napájení.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli