

- Úvod
- Blog
- Technické zajímavosti a informace...
- Lithium-polymerová baterie - více energie, menší velikost
Lithium-polymerová baterie - více energie, menší velikost
Lithium-polymerové baterie se ve srovnání s jejich nejběžnějšími lithium-iontovými bratranci vyskytují mnohem méně. Jejich výroba je o něco dražší, ale díky řadě výhod se často používají v prémiových produktech. Mnoho výrobců prvotřídních smartphonů, notebooků, powerbank nebo fotoaparátů se rozhodlo je použít.
Složení lithium-polymerové baterie
Lithium-polymerová baterie je ve skutečnosti založena na lithium-iontové technologii. Rozdíl je v tom, že v prvním případě elektrolyt existuje v pevné formě - jako polymer, nikoli jako kapalina. To umožňuje vyrábět takové buňky téměř v jakémkoli tvaru, dokonce i o tloušťce jednoho milimetru. Vyznačují se také mírně vyšší hustotou, díky které mohou dosáhnout stejné kapacity při menší velikosti. Kromě toho se většina specifických funkcí překrývá s lithium-iontovými bateriemi.
Jak používat lithium-polymerové baterie?
Lithium-polymerová baterie musí být vybavena přesným řídicím systémem, protože je velmi citlivá na úplné vybití a přebíjení. To je nesmírně důležité, protože pokud je napětí příliš vysoké, baterie by se mohla snadno poškodit nebo dokonce explodovat. Elektronický systém správy baterií těmto situacím účinně předchází odpojením nabíjení ve správný okamžik, takže k takové situaci za normálních podmínek nedochází. Baterie se však může zcela vybít, což ji může také poškodit, a trvale snížit její kapacitu. Maximální napětí lithium-polymerové baterie je 4,2 V a minimální napětí je asi 3 V - pak může kapacita baterie trvale poklesnout.
Použití lithium-polymerových baterií
Díky lithium-polymerovým bateriím mohou výrobci vyrábět nejtenčí typy notebooků, powerbank, smartphonů a dalších zařízení, které potřebují velké množství energie. Příklady použití lithium-polymerovým baterií: