🌍Jsme autorizovaný prodejce Green Cell v ČR | 🔋Cena dopravy od 50,-Kč 🚚 Objednávky od 2000,- Doručení do Balíkovny - PPL – Zásilkovná – Balík na poštu – ZDARMA! 🚚 | 😉

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 10.00 - 18.00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
31.10.2022
Cestovní nabíječka – jak vybrat?
Cestovní nabíječka – jak vybrat? 31.10.2022 Technické zajímavosti a informace... Bez ohledu na to, jak často nebo jak daleko cestujete, v... číst celé
17.10.2022
Jak dlouho vydrží baterie elektrokola?
Jak dlouho vydrží baterie elektrokola? 17.10.2022 Technické zajímavosti a informace... Elektrokolo je široká škála úspor – čas, amortizac... číst celé
05.10.2022
Jak vybrat měnič do auta?
Jak vybrat měnič do auta? O produktech... Spotřební elektronika je s námi prakticky neustále a my potřebujeme zdroj energie, který zajis... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Cestovní nabíječka – jak vybrat? Cestovní nabíječka – jak vybrat?
Bez ohledu na to, jak často nebo jak daleko cestujete, ve vašem kufru nebo příručním batohu určitě budete mít cestovní nabíječku...V závislosti na tom... číst celé
Jak zvýšit dojezd elektrokola? Jak zvýšit dojezd elektrokola?
Popularita elektrokol roste sezónu od sezóny. Není divu – díky podpoře baterie s ním bez větší námahy urazíme i delší trasu. Možná se ale ptáte, jak p... číst celé
Zobrazit všechny články
Možností platby a dopravy

 

         Levne-baterky.cz na Firmy.cz

 

Možnosti platby a dopravy

               Přátelský e-shop Česká pošta

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Technické zajímavosti a informace...
  4. Lithium-iontová baterie - vše, co o ní potřebujete vědět

Lithium-iontová baterie - vše, co o ní potřebujete vědět

Jak dobře víte, lithium-iontová technologie je naším chlebem a máslem. Ne každý si však je vědom toho, jak je to v životě každého běžné. Lithium-iontové baterie nejsou jen notebooky, ale také elektrické nářadí, vysavače, drony a dokonce i automobily. Dnes zjistíme, co vlastně Li-ion baterie jsou a proč jsou tak běžné.

Historie vývoje li-ion technologie

Již na počátku 20. století byl zaznamenán velký potenciál lithia jako materiálu baterie. Je to kov s nejnižší hustotou, vysokým elektrochemickým potenciálem a vysokým poměrem energie k hmotnosti. Americký chemický fyzik George Newton Lewis začal experimentovat s lithiovými bateriemi již v roce 1912, ale lithiové baterie se na trhu objevily až v roce 1970. První velký skok k lithium-iontovým článkům nastal v roce 1979. Profesor John Goodenough a Koichi Mizushima z Oxfordské univerzity vytvořili nový typ lithiové baterie, ve které lithium mohlo procházet baterií z jedné elektrody na druhou jako ionty. Toto řešení je základem pro současné lithium-iontové baterie. Níže je uveden diagram fungování baterie. Během nabíjení se lithiové ionty pohybují z uhlíkové anody na katodu oxidu lithného a jiného kovu a jsou tam ukládány. Během vybíjení se tento proces obrací ... ale o samotné struktuře a provozu za okamžik.

První komerční lithium-iontovou baterii jsme však dostali až v roce 1991. Společnost Sony ji představila ve svých fotoaparátech a další společnosti následovaly ve stopách japonského giganta. Velkou výhodu lithium-iontové technologie oproti tehdy dominující technologii nikl-kadmium si rychle všimli. Výhodou byla nejen vysoká hustota, umožňující akumulovat dvakrát tolik náboje v baterii stejné velikosti, ale také vysoké napětí článku na úrovni 3,6V. Nikl-kadmiové články měly napětí 1,2 V, takže k získání podobného napětí bychom potřebovali tři. Mezi další výhody, které posunuly li-ion vpřed, patří nedostatek paměťového efektu, nízký dopad na životní prostředí a pomalejší samovybíjení. 

Konstrukce lithium-iontové baterie

Na samém začátku by bylo vhodné rozlišovat mezi dvěma pojmy, které budeme v tomto segmentu používat – článek a baterií.

Článek – základní zařízení pro skladování energie, skládající se z elektrod, separátoru a elektrolytu. Teoreticky by samotný článek mohl fungovat jako baterie, ale v případě lithium-iontových článků by to bylo nebezpečné, mimo jiné kvůli riziku přehřátí. Lithium-iontový článek může mít mnoho tvarů, ale válcová forma 18650 je zdaleka nejběžnější. Tento údaj představuje rozměry - asi 18 mm v průměru a 65 mm na délku. Takové články mají maximální kapacitu 3 500 mAh, ale proud, který mohou rozdávat, se může lišit v závislosti na jejich konstrukci. Buňky mohou mít různé chemické struktury, což významně ovlivňuje jejich parametry. Nejoblíbenější verzí je lithium-kobalt, ale články lze postavit např. mangan, titan, hliník a nikl v různých směsích a poměrech. Většina z těchto možností je však nerentabilní. 

Lithium-iontový článek typu 18650 od společnosti Samsung

Baterie (akumulátor) - baterie je zařízení sloužící k ukládání elektřiny a přizpůsobené k bezpečnému vracení této energie. Pro účely tohoto článku se omezujeme na definici lithium-iontové baterie, což je opakovaně použitelná baterie – lze ji nabíjet a vybíjet.

Baterie se může skládat z libovolného počtu článků. Většina lithium-iontových baterií se skládá z dříve zmíněných 18650 článků zapojených do série na vyšší napětí. Stejné články mohou vytvořit jak baterii notebooku s napětím 10,8 V (6 článků, připojených 3S2P, tj. 3 v sérii a 2 paralelně), tak obrovskou baterii Tesla P100D s napětím přes 400 V a maximálním výkonem 451 kW. Tato baterie se skládá z více než 7 000 18650 článků, podobně jako na obrázku výše. Všechno však naznačuje, že tato technologie bude změněna na jiný typ li-ion. Tesla ve spolupráci se společností Panasonic vyvíjí nový typ článků ve formátu 2170 s odlišnou chemickou strukturou. Prozatím je tento plán omezen na Tesla Model 3, první rozpočet automobilu amerického technologického průkopníka. 

Baterie Tesla S s více než 7 000 18650 články uvnitř

Výkon a životnost lithium-iontové baterie

Provozní doba lithium-iontové baterie závisí na dvou věcech: kapacitě a  spotřebě energie . Kapacita li-ion baterie je nejčastěji vyjádřena v mAh a pro každou baterii se mění v důsledku používání. Tovární maximální kapacita baterie notebooku na úrovni např. 4 400 mAh po roce používání může být již snížena na např. 4 000 mAh. To samozřejmě přímo ovlivňuje provozní dobu zařízení. Pokud se chcete dozvědět něco více o kapacitě baterie, podívejte se na náš článek věnovaný tomuto tématu.

Druhým aspektem je spotřeba energie. V případě notebooku nebo telefonu může být spotřeba energie způsobena mnoha faktory, jako je jas obrazovky, využití procesoru, používání internetu, a dokonce i teplota a stáří samotného zařízení. V závislosti na každé z těchto podmínek se pracovní doba může dramaticky lišit. Mějte také na paměti, že lithium-iontová baterie také ztrácí nabití, když je nečinná.

Každá baterie je náchylná ke stárnutí a Li-ion technologie není výjimkou. Jejich životnost se však může výrazně lišit v závislosti na intenzitě a správnosti použití. Je velmi častým případem, že stejná baterie vydrží u jedné osoby 1,5 roku, u jiné dokonce 5 let. Kratší životnost baterie je často způsobena nevhodným používáním. Nejškodlivější chybou, které můžete udělat, je hluboké vybití vybitím baterie na 0% a ponecháním v tomto stavu po dlouhou dobu.

Bohužel velmi často zcela nevědomým jednáním baterii vážně poškodíme a místo toho po několika letech s námi po roce odmítne spolupracovat. Pokud se chcete dozvědět více o správném zacházení s baterií, podívejte se na našeho průvodce - Jak používat baterii .

Další vývoj lithium-iontové baterie?

Je pravda, že technologie li-ion a podobná technologie lithium-polymer stále dominují většině přenosných zařízení, ale to neznamená, že v této oblasti nedochází k žádným změnám. Na obzoru máme alespoň několik vylepšení, která by mohla mobilní technologii pohánět ještě dále. Jedním z nich je určitě výše uvedená nová technologie vytvořená společností Tesla. Existují také vylepšení související s používáním grafenu na obzoru. Pokud lze nalézt pouze jednoduchou a levnou metodu získávání grafenu, lze ji určitě použít ke zlepšení lithium-iontových článků. O grafenu v bateriích se také dočtete v našem článku. Prozatím se však rozloučíme, doufáme, že jsme dostatečně zdůraznili otázku li-ionu, ale pokud máte nějaké dotazy, neváhejte se zeptat v komentářích.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli