🌍Jsme autorizovaný prodejce Green Cell v ČR | 🔋Cena dopravy od 50,-Kč 🚚 Objednávky od 2000,- Doručení do Balíkovny - PPL – Zásilkovná – Balík na poštu – ZDARMA! 🚚 | 😉

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 10.00 - 18.00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
31.10.2022
Cestovní nabíječka – jak vybrat?
Cestovní nabíječka – jak vybrat? 31.10.2022 Technické zajímavosti a informace... Bez ohledu na to, jak často nebo jak daleko cestujete, v... číst celé
17.10.2022
Jak dlouho vydrží baterie elektrokola?
Jak dlouho vydrží baterie elektrokola? 17.10.2022 Technické zajímavosti a informace... Elektrokolo je široká škála úspor – čas, amortizac... číst celé
05.10.2022
Jak vybrat měnič do auta?
Jak vybrat měnič do auta? O produktech... Spotřební elektronika je s námi prakticky neustále a my potřebujeme zdroj energie, který zajis... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Cestovní nabíječka – jak vybrat? Cestovní nabíječka – jak vybrat?
Bez ohledu na to, jak často nebo jak daleko cestujete, ve vašem kufru nebo příručním batohu určitě budete mít cestovní nabíječku...V závislosti na tom... číst celé
Jak zvýšit dojezd elektrokola? Jak zvýšit dojezd elektrokola?
Popularita elektrokol roste sezónu od sezóny. Není divu – díky podpoře baterie s ním bez větší námahy urazíme i delší trasu. Možná se ale ptáte, jak p... číst celé
Zobrazit všechny články
Možností platby a dopravy

 

         Levne-baterky.cz na Firmy.cz

 

Možnosti platby a dopravy

               Přátelský e-shop Česká pošta

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Technické zajímavosti a informace...
  4. Kolikrát powerbanka nabije telefon?

Kolikrát powerbanka nabije telefon?

Když zvažujeme výběr powerbanky, je to pro nás obvykle nejdůležitější problém. Není divu – chceme vědět, jak dlouho nám další zdroj energie bude sloužit. Málokdo však ví, jak vypočítat, kolik plných cyklu nabíjení poskytne  powerbanka .

Z tohoto článku se dozvíte:

  • Kolikrát budete nabíjet konkrétní model telefonu pomocí powerbanky s určitým objemem,
  • Na čem závisí možný počet cyklu,
  • Jak vypočítat, kolikrát si daná powerbanka účtuje tu vaši
  • Kolikrát budete nabíjet telefon pomocí powerbanky Green Cell GC PowerPlay10 ?

Níže uvedená tabulka uvádí, kolikrát může naše powerbanka nabíjet vybrané modely telefonů Samung, Huawei, iPhone, Nintedo a Xiaomi :) :

Odkud ale tato čísla pocházejí? Počet dobití telefonu konkrétní powerbankou ovlivňuje několik faktorů. Pojďme je postupně probrat:

Kapacita baterie telefonu a nabíjení pomocí power banky

Variace velikosti baterie mohou být velmi velké. Nejmenší baterie používané ve starších telefonech mohou mít méně než 1 000 mAh a největší 5 000-6 000 mAh. V  chytrých telefonech  jsou nejběžnější baterie v rozmezí 2 000- 4 000 mAh. Musíme však pamatovat na to, že celková kapacita baterie se při používání snižuje. V závislosti na počtu cyklů může mít baterie po roce dokonce o tucet procent nižší kapacitu než na začátku. Když se vrátíme ke počtům, zde je samozřejmě vztah jednoduchý - čím menší baterie, tím více nabití poskytne powerbanka.

Do výše uvedeného seznamu jsme zařadili iPhone X od společnosti Apple. Počáteční kapacita baterie je přibližně 2716 mAh. To znamená, že jej můžeme třikrát nabít plně nabitou powerbankou 10 000 mAh - a nějaká energie stále zůstane. Pokud však máte novější telefon s lepší baterií, věci jsou jiné. Například Samsung Galaxy M21 má baterii s kapacitou asi 6000 mAh. Tento model můžete pomocí powerbanky plně nabít pouze jednou. Energie v power bance je stále dost na to, aby se baterie telefonu podruhé nabila zhruba na polovinu.

Kapacita powerbanky a počet nabití

Stejně jako kapacita baterie telefonů vyjadřujeme kapacitu powerbanky v miliampérhodinách (mAh). V tom případě – pokud má naše baterie 3000 mAh, pak by powerbanka s kapacitou 10 000 mAh měla náš telefon snadno nabít 3krát, že?

Jak jste již uhodli, věc je mnohem komplikovanější.
Předně je třeba mít na paměti, že jmenovitá kapacita článků obsažených v powerbance se nerovná skutečné kapacitě, kterou lze použít na výstupu. Důvodem je skutečnost, že napětí článku mezi 4,2 V - 3,0 V je převedeno na napětí potřebné pro nabíjení přes USB, tj. 5 V, a v případě rychlého nabíjení také 9 V a 12 V. Taková konverze vždy probíhá s určitými ztrátami. U odhadů lze předpokládat, že výrobky dobré společnosti mají účinnost minimálně 90%. Jak to tedy přesně vypočítat?

Vzorec pro výpočet počtu možných nabití z powerbanky:

Za předpokladu, že máme nový hardware a při nabíjení telefon příliš často nepoužíváme, můžeme přijít na následující vzorec:

kde: PPB je
kapacita powerbanky PBT je kapacita baterie telefonu

Kapacita baterie telefonu se vynásobí faktorem 1,1, aby se zohlednila spotřeba energie pracovního telefonu, která se odhaduje na přibližně 10% kapacity baterie.
Kolikrát tedy budeme nabíjet telefon s powerbankou 3000 mAh s kapacitou 10 000 mAh?

Asi 2,7krát 🙂

Pokud bychom měli nabíjet telefon, když je vypnutý, mohli bychom tento vzorec zjednodušit na tento formulář:

Je třeba mít na paměti, že výše uvedené vzorce předpokládají nabíjení zcela vybitého telefonu, ale zřídka nabíjíme pouze 0%. Kde telefon nabíjíme X procenty

Existuje také další problém - ne každý prodejce a výrobce uvádí v informacích o produktu skutečnou kapacitu zařízení . Je snadné narazit na powerbanky s deklarovanou kapacitou 50 000 mAh a velikostí jiného modelu se skutečnou kapacitou 15 000 mAh, což je naprosto nemožné. Není to tak dávno, co jsme na našem blogu popsali problém zkreslených kapacit v energetických bankách , a tak vás zveme ke čtení . Bohužel je to běžná praxe a musíte být velmi opatrní. Nebojte se však, všechny powerbanky v našem obchodě mají deklarovanou skutečnou kapacitu 🙂.

Opotřebení článků a kapacita powerbanky

Posledním bodem je opotřebení článků. Stejně jako baterie pro telefony, i články v powerbance ztrácejí kapacitu používáním. Je třeba mít na paměti, že po roce používání bude mít powerbanka určitě menší kapacitu než na začátku. Jak moc se kapacita powerbanky sníží, závisí především na tom, jak často ji používáme a za jakých podmínek. Velký vliv na to má samozřejmě kvalita článků. Použití vysoce kvalitních článků může výrazně prodloužit životnost powerbanky.

Pokud chcete, aby powerbanka vydržela déle - vyberte si prvotřídní vybavení. Pokuste se také postarat o jeho správné použití: například jej nenechte dlouho v chladua nenechávejte jej na nadměrně slunečných místech.

Aktuální spotřeba energie telefonu

Pokud dokážeme vypočítat, kolikrát powerbanka telefon nabije, musíme stále brát v úvahu fakt, že energie je neustále využívána. Vzorec, který jsme uvedli dříve, zohledňoval nízkou spotřebu energie telefonu při nabíjení, ale když jej používáme intenzivně, spotřeba energie může být mnohem vyšší, takže na to pamatujte. Současné možnosti chytrých telefonů nám poskytují širokou škálu možností, co se týče využití baterie. Používání internetu, poslech hudby, používání bluetooth, hraní her ... rozdíly v rychlosti vybíjení baterie během odpočinku a intenzivního používání mohou být opravdu velké.

Jakou Powerbanku tedy potřebujeme?

Na tuto otázku bohužel nemáme tak jasnou odpověď. Vše závisí na cílovém použití. Pokud neplánujeme delší cesty, určitě nám bude  stačit model s kapacitou 5000-10000 mAh . Powerbanka s takovou kapacitou bohužel delší kempování nezvládne. Než si objednáte powerbanku, měli byste také zkontrolovat kapacitu baterie vašeho telefonu. (Můžete to snadno zkontrolovat podle specifikací vašeho telefonu na internetu.) Pokud překročí 5000 mAh, a plánujete powerbanku často používat – je lepší sáhnout po modelu s větší kapacitou. Vzhledem k tomu, že powerbanky využíváme za různých okolností, se domnívám, že nejlepší odpověď na tuto otázku, kterou z nich zvolit, je: „kupte si dvě - turistické a kapesné“ a s touto myšlenkou a odkazem na loučím se s Vámi.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli