🌍Jsme autorizovaný prodejce Green Cell v ČR | 🔋Cena dopravy od 50,-Kč 🚚 Objednávky od 2000,- Doručení do Balíkovny - PPL – Zásilkovná – Balík na poštu – ZDARMA! 🚚 | 😉

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 10.00 - 18.00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
31.10.2022
Cestovní nabíječka – jak vybrat?
Cestovní nabíječka – jak vybrat? 31.10.2022 Technické zajímavosti a informace... Bez ohledu na to, jak často nebo jak daleko cestujete, v... číst celé
17.10.2022
Jak dlouho vydrží baterie elektrokola?
Jak dlouho vydrží baterie elektrokola? 17.10.2022 Technické zajímavosti a informace... Elektrokolo je široká škála úspor – čas, amortizac... číst celé
05.10.2022
Jak vybrat měnič do auta?
Jak vybrat měnič do auta? O produktech... Spotřební elektronika je s námi prakticky neustále a my potřebujeme zdroj energie, který zajis... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Cestovní nabíječka – jak vybrat? Cestovní nabíječka – jak vybrat?
Bez ohledu na to, jak často nebo jak daleko cestujete, ve vašem kufru nebo příručním batohu určitě budete mít cestovní nabíječku...V závislosti na tom... číst celé
Jak zvýšit dojezd elektrokola? Jak zvýšit dojezd elektrokola?
Popularita elektrokol roste sezónu od sezóny. Není divu – díky podpoře baterie s ním bez větší námahy urazíme i delší trasu. Možná se ale ptáte, jak p... číst celé
Zobrazit všechny články
Možností platby a dopravy

 

         Levne-baterky.cz na Firmy.cz

 

Možnosti platby a dopravy

               Přátelský e-shop Česká pošta

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Technické zajímavosti a informace...
  4. Jakou powerbanku si vzít do letadla?

Jakou powerbanku si vzít do letadla?

Jaká elektronická zařízení si můžeme vzít na palubu letadla?

Na palubu letadla můžeme vzít elektronická a elektrická zařízení. Když se však rozhodneme vzít si je do příručního zavazadla, musíme je pamatovat na to, abychom je při bezpečnostních kontrolách vyndali ze zavazadla a dali do samostatného kontejneru. Během letu nebudeme moci používat všechna zařízení. Pravidla přepravy stanovuje Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA), což je světová obchodní organizace sdružující přibližně 290 leteckých dopravců. Asociace vydává směrné dokumenty obsahující pravidla týkající se mimo jiné regulace přepravy elektronických zařízení a zařízení s lithium-iontovými bateriemi. 

Telefon na palubě letadla

Nejoblíbenějším elektronickým zařízením, které se bere na palubu letadla, je telefon. Nemůžeme používat telefon během vzletu a přistání. Po zapnutí příslušného indikátoru nadmořské výšky budeme moci odepnout bezpečnostní pásy a používat zařízení v „režimu offline“ / „režimu letadlo“, ve kterém je vypnutý mobilní datový přenos. Toto ustanovení je způsobeno potenciálním rušením, které by mohlo být způsobeno používáním telefonů během vzletu a přistání.

Laptop při cestování letadlem

Stejně jako telefon můžeme i notebook používat až po dosažení patřičné výšky letadla. Notebook by měl běžet offline nebo v režimu Letadlo. Při cestování letadlem bychom neměli vyjímat baterii ze zařízení. Měl by být nainstalován v notebooku po celou dobu letu. Notebook lze přepravovat i v odbaveném zavazadle (musíme se ujistit, že je zcela vypnutý a nikoli pouze hibernovaný), náhradní baterie však lze umístit pouze do příručního zavazadla.

Cestování s fotoaparátem a letadlem

Fotoaparáty byste měli přepravovat v příručním zavazadle. To platí i pro záložní baterie, které by samozřejmě měly být řádně zabezpečeny. Je to důležité, protože někteří dopravci v současnosti umožňují velmi malé rozměry příručních zavazadel, takže pokud si s sebou budeme chtít vzít fotografické vybavení, budeme si muset příruční zavazadlo dokoupit. Na stránkách nízkonákladových dopravců se můžeme setkat s informacemi, že za výjimečných okolností může být fotografická technika (zejména z důvodu velkých rozměrů) umístěna do odbaveného zavazadla, při takovém rozhodování však musíme zohlednit podmínky přeprava zavazadel odbavených do nákladového prostoru (nízká teplota, i do 0 stupňů Celsia, stejně jako možnost poškození zavazadel personálem letiště).

Nabíječky a další elektronická zařízení

Nabíječky telefonů a notebooků si můžeme vzít na palubu letadla, ale nemůžeme je používat během letu. Pokud si chceme na palubu letadla vzít další elektronická zařízení, měli bychom si pečlivě prostudovat předpisy dopravce, jehož služeb využijeme.

Powerbanka – do ruky nebo odbavené zavazadlo?

Powerbanky lze přepravovat pouze v příručním zavazadle. Powerbanky přivezené na palubu letadla by neměly mít kapacitu větší než 100 Wh (tj . cca 27 000 mAh ), ale z tohoto pravidla existuje několik výjimek. Pokud je kapacita naší powerbanky v rozmezí 100 - 160 Wh ( cca 27000mAh - 43000mAh ), pak bychom měli tuto skutečnost nahlásit obsluze, která může dle vlastních předpisů dohodnout přepravu powerbanky. Cestující však smí přepravovat maximálně dvě energetické banky. Na palubu letadla nelze vzít powerbanky s kapacitou větší než 160Wh. 

Jak vypočítáme kapacitu zařízení ve Wh, když nejběžnějším parametrem, který známe, je kapacita v mAh? Použijeme k tomu jednoduchý vzorec: 

 mAh x V / 1000 = Wh

mAh - kapacita power banky v miliampérhodinách

V – napětí článku v powerbance, obvykle 3,6 nebo 3,7 V

Wh - kapacita powerbanky ve watthodinách

Pokud je kapacita powerbanky uvedena v Ah, pak nemusíme hodnotu dělit 1000. Veškeré údaje o naší powerbance by měly být uvedeny na obalu nebo ve specifikaci na stránkách obchodu či výrobce. V případě pochybností bychom se měli poradit se zákaznickým servisem obchodu, kde jsme provedli nákup, nebo se obrátit na výrobce zařízení.

Z bezpečnostních důvodů nemůžeme během letu používat powerbanky, je nutné je vypnout.

Baterie na palubě letadla

Stává se, že si chceme vzít na výlet náhradní baterie. Musíme věnovat pozornost tomu, zda jsou správně zabaleny a chráněny proti zkratu. Lithiové baterie můžeme přepravovat pouze v příručním zavazadle. Chráněné nelithiové baterie (např. nikl-metal hydridové baterie, tedy oblíbené AAA nebo AA tyčinky) lze umístit do příručního i odbaveného zavazadla.

V příručním a odbaveném zavazadle můžeme také vozit maximálně dvě netěsnící (tzv. suché) baterie s napětím nejvýše 12V a kapacitou 100Wh. Baterie musí být dostatečně chráněny proti poškození a zkratu.

souhrn

Pokud máme nějaké pochybnosti o tom, jaká elektronická zařízení lze přepravovat v zavazadlech (příručních i registrovaných), vyplatí se zkontrolovat předpisy na webu dopravce nebo kontaktovat zákaznický servis letecké společnosti, se kterou cestujeme. To je důležité zejména proto, že ne všichni letečtí dopravci jsou členy Mezinárodní asociace leteckých dopravců, zejména nízkonákladové letecké společnosti. Jejich předpisy jsou často podobné těm, které vydává IATA, ale vyplatí se je před cestou dodatečně zkontrolovat.

Pokud jste zakoupili nebo plánujete nákup produktů v našem obchodě, vyplatí se zkontrolovat záložku "specifikace", která je k dispozici na každé kartě produktu. Najdete zde informace mimo jiné o kapacitě a napětí zařízení. V případě pochybností nebo dotazů nás prosím kontaktujte

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli