Pokud je základní deska páteří počítače a procesorem je mozek, pak by se baterie nazývala srdcem, které neustále pracuje čerpáním energie do silikonového organismu. Obvykle nevěnují pozornost své roli a jak se často ukazuje, je to kvůli jejich selhání, že ztrácíme schopnost používat počítač a jsme nuceni připojit napájecí respirátor.
Přečtěte si první část průvodce - jak se starat o srdce notebooku

Úspora energie

Nejprve si promluvme o tom, jak počítač používat co nejlépe z hlediska baterie. Množství baterie během provozu ovlivňuje řada aspektů. Jas obrazovky
je zde klíčový a je důležité při jeho hledání najít zlatou střední cestu. Samozřejmě čím tmavší, tím méně budeme baterii používat, ale musíme si uvědomit, že náš zrak zde hraje důležitější roli a měl by být především pro oči pohodlný.

Druhým důležitým bodem je intenzita práce jednotlivých komponent . Stojí za to omezit počet spuštěných procesů na ty, které jsou nezbytně nutné. Jde hlavně o velké množství aplikací, bez kterých bychom se mohli obejít, a které běží na pozadí a načítají procesor. Tento problém je dobré vyřešit spuštěním některých programů při spuštění systému.

Dalším aspektem, který ovlivňuje zdraví baterie, je provozní teplota . Nejjednodušší způsob, jak udržovat optimální teplotu, je pravidelně čistit systém odvodu tepla notebooku. K tomu používáme stlačený vzduch nebo dokonce kompresor. Měli byste se také vyvarovat práce např. Na posteli, umístění notebooku na peřinu nebo na jakýkoli jiný povrch, který blokuje chladicí otvory, a pokud nám na tom opravdu záleží, měli bychom použít chladicí podložky.
Měli bychom také pamatovat na to, že  všechna zařízení, která připojujeme k USB, také spotřebovávají energii , takže kdykoli je nepoužíváme, měli bychom je jednoduše odpojit. Mluvíme hlavně o vybavení, jako je externí disk nebo internetový modul, ale dokonce i myš.

Baterie se nabíjí

Kolem tohoto aspektu manipulace s baterií existuje mnoho mýtů a odhalených pravd, z nichž některé souhlasí, ale některé mohou dokonce baterii poškodit. Začněme několika jednoduchými pokyny pro nabíjení baterie.

Většina mýtů o falešných bateriích byla vypůjčena ze starší technologie nikl-kadmium. Ni-Cd baterie měly paměťový efekt a bylo doporučeno je vybít na nulu. Baterie aktuálně používané v noteboocích jsou vyráběny lithium-iontovou nebo lithium-polymerovou technologií a tyto vlastnosti se na ně naopak nevztahují. Li-Ion baterie reagují na úplné vybití velmi negativně a mohou se tak trvale poškodit, zejména pokud zůstanou dlouho vybité. V takové situaci napětí baterie klesne pod 2,7 V a dojde k poškození krystalové struktury článků a znemožňuje další nabíjení.
Je proto nesmírně důležité nastavit systém do režimu spánku nebo hibernace, např. Na 5-7%, abyste se ochránili před rizikem tohoto problému. V nejnovějším systému Windows je tato možnost nastavena automaticky, ale pokud máte o něco starší systém, stojí za to zkontrolovat, zda jej máte spuštěný.

Ideální schéma nabíjení závisí na tom, jak notebook používáme.

Systém domácí práce

Pokud náš notebook používáme hlavně doma, s připojeným síťovým adaptérem, stojí za to zvážit nabití baterie a vyjmutí z notebooku, abychom ho mohli nechat odpočívat. Baterie, která je nepřetržitě nabitá na 100% v důsledku vysokého napětí, může způsobit oxidaci elektrolytu a následně snížení kapacity. Pokud chcete použít tento režim, nezapomeňte  nevybít vybitou baterii!  Dlouhodobé ponechání baterie bez napájení pravděpodobně způsobí nenapravitelné poškození.
Další komplikací, která může vyplynout z použití tohoto řešení, je riziko ztráty dat. V případě ztráty napájení ze zásuvky se náš notebook vypne jako každý tradiční počítač, protože funkce UPS nepodporuje napájení. Pokud však neděláte nic velmi důležitého, je tento systém velmi přínosný a určitě vám umožní výrazně prodloužit životnost baterie.
Musíte také mít na paměti, že baterie musí občas fungovat. Musíme si pamatovat skrytou baterii a každých několik, až několik dní, vložte ji do počítače a projděte cyklem vybíjení a nabíjení.

Mobilní pracovní systém

V tomto režimu byste se měli zaměřit především na nevybíjení baterie, zvláště když nevíme, kdy ji budeme moci znovu nabít. Je dobré si pamatovat tipy na úsporu energie, které jsem zmínil dříve.
Pokud jsou naše potřeby větší, stojí za to se zajímat o téma zvětšených baterií nebo baterií s nestandardními články . O tom druhém vyrobeném pomocí inovativní technologie se také dočtete na našem blogu . Takto můžeme snadno získat další hodiny výdrže baterie. 

Dnes končíme, ale brzy vám představíme druhou část komplexního průvodce a v něm odhalíme několik dalších mýtů a mimo jiné podrobně popíšeme lze obnovit životnost baterie. Pokud potřebujete další rady, návrhy nebo potřebujete baterie - kontaktujte nás a navštivte webové stránky obchodu.