🌍Jsme autorizovaný prodejce Green Cell v ČR | 🔋Cena dopravy od 50,-Kč 🚚 Objednávky od 2000,- Doručení do Balíkovny - PPL – Zásilkovná – Balík na poštu – ZDARMA! 🚚 | 😉

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 10.00 - 18.00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
31.10.2022
Cestovní nabíječka – jak vybrat?
Cestovní nabíječka – jak vybrat? 31.10.2022 Technické zajímavosti a informace... Bez ohledu na to, jak často nebo jak daleko cestujete, v... číst celé
17.10.2022
Jak dlouho vydrží baterie elektrokola?
Jak dlouho vydrží baterie elektrokola? 17.10.2022 Technické zajímavosti a informace... Elektrokolo je široká škála úspor – čas, amortizac... číst celé
05.10.2022
Jak vybrat měnič do auta?
Jak vybrat měnič do auta? O produktech... Spotřební elektronika je s námi prakticky neustále a my potřebujeme zdroj energie, který zajis... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Cestovní nabíječka – jak vybrat? Cestovní nabíječka – jak vybrat?
Bez ohledu na to, jak často nebo jak daleko cestujete, ve vašem kufru nebo příručním batohu určitě budete mít cestovní nabíječku...V závislosti na tom... číst celé
Jak zvýšit dojezd elektrokola? Jak zvýšit dojezd elektrokola?
Popularita elektrokol roste sezónu od sezóny. Není divu – díky podpoře baterie s ním bez větší námahy urazíme i delší trasu. Možná se ale ptáte, jak p... číst celé
Zobrazit všechny články
Možností platby a dopravy

 

         Levne-baterky.cz na Firmy.cz

 

Možnosti platby a dopravy

               Přátelský e-shop Česká pošta

 

 1. Úvod
 2. Blog
 3. Technické zajímavosti a informace...
 4. Fotovoltaický měnič – co to je, k čemu slouží, jak si vybrat...

Fotovoltaický měnič – co to je, k čemu slouží, jak si vybrat...

Bez měniče napětí nám elektřinu nezajistí ani ta největší a nejpůsobivější fotovoltaická instalace. Je nepostradatelným prvkem každého FV systému, díky kterému můžeme naše domácí zařízení zásobovat energií přímo ze slunce. Na co se tedy při výběru měniče zaměřit? Zveme vás k přečtení našeho článku, ze kterého se dozvíte:

 • co je to fotovoltaický střídač,
 • jakou funkci plní,
 • Jak vybrat vybavení šité na míru našim potřebám?

FV měnič – co to je?

Měnič, známý také jako solární měnič(nebo fotovoltaický měnič), je zařízení, které přeměňuje stejnosměrný proud (DC) na střídavý proud (AC). Jinými slovy, jedná se o nezbytné vybavení pro správné fungování fotovoltaické instalace, které umožňuje využít nahromaděnou energii a napájet domácí spotřebiče. 

K čemu slouží solární invertor?

Jak jsme již zmínili, primární funkcí invertoru je přeměnit stejnosměrný proud na střídavý proud. Bez tohoto procesu bychom nemohli využít energii vyrobenou fotovoltaickým zařízením. Za zmínku však stojí, že střídač má i další důležité funkce. Zařízení hlídá nejdůležitější provozní parametry včetně frekvence a napětí. Kontroluje také správné fungování – v případě překročení normy se zařízení odpojí od sítě. 

Typy fotovoltaických střídačů

V závislosti na potřebách farmy a preferencích použití existuje na trhu několik typů fotovoltaických střídačů. Vyplatí se znát hlavní rozdíly mezi nimi – bude užitečné zejména v případě, že FVE montáž teprve plánujete. 

Rozdělení podle typu instalace, ve které pracují: 

 • on-grid invertory, díky nimž jde přebytek energie vyrobené FV instalací do elektrické sítě. 
 • off-grid střídače, které nejsou přizpůsobeny síti a předávají přebytečnou energii do baterií .
 • hybridní invertory, tedy typ, který kombinuje další dva typy. Dokážou přebytky, jak vrátit do elektrické sítě, tak nasměrovat do baterií. 

Dělení podle počtu fází:

 • jednofázové měniče – nejčastěji se volí pro instalace s výkonem do 3 kW.
 • třífázové střídače – používají se ve větších FV systémech.

Rozdělení podle typu instalace a umístění 

 • centrální invertor – instalovaný v samostatné místnosti a používaný v tradičních FV systémech.
 • mikrovlnný invertor – montuje se pod fotovoltaické panely a používá se pro velmi malé instalace (mikroinstalace). 

Pst, určitě si ověřte, co jsou  akumulace energie a proč byste na ně měli myslet při projektování fotovoltaické instalace.

Fotovoltaický měnič – jak vybrat?

Vhodný měnič by měl být především přizpůsoben možnostem fotovoltaické instalace. Je tedy nutné odhadnout spotřebu energie a FV výkon. Důležité je, aby byly zachovány poměry mezi výkonem fotovoltaického systému a výkonem střídače. 

V situaci, kdy je generovaný výkon panelů větší než nejvyšší možný výkon měniče, přicházíme o vyrobenou energii. Proto se často doporučuje, aby výkon panelu byl 80–125 % výkonu měniče. 

Důležitý je také výběr zařízení od prověřeného výrobce. Střídač musí mít záruku nejvyšší kvality a spolehlivě fungovat. V nabídce naší prodejny naleznete střídače od Green Cell, které kombinují několik funkcí a budou se jistě hodit pro vaši FV instalaci! 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli