V tomto článku se dozvíte:

 • jak funguje solární regulátor,
 • jaké ochrany má regulátor nabíjení,
 • jak připojit solární regulátor,
 • jaké jsou aplikace regulátoru nabíjení.

Solární regulátor – co je to za zařízení?

Solární regulátor , také známý jako regulátor nabíjení, je zařízení, které maximalizuje výkon získaný z fotovoltaických panelů. Jeho hlavním účelem je přeměna sluneční energie na elektřinu s parametry vhodnými pro napájení konkrétních zařízení a nabíjení jejich baterií. Použití vysoce kvalitních elektronických komponent umožňuje solárnímu regulátoru pracovat i s nejrozsáhlejšími fotovoltaickými instalacemi, což jim zaručuje maximální účinnost a plnou bezpečnost.

Jak funguje solární regulátor nabíjení?

Solární regulátor spojuje fotovoltaický panel s gelovou baterií a poskytuje mu správné parametry nabíjení. Chrání jej jak před příliš vysokým napětím tekoucím z panelu, tak i před přebitím. Blokuje také zpětný tok napětí z baterie do panelu v noci, když instalace ztratí zdroj energie.

Solární regulátor má také informativní funkci, protože na LCD nebo LED displeji zobrazuje údaje o stavu regulátoru, případných poruchách a stavu nabití baterie. Použití regulátoru je nutné v každém FV systému, protože bez něj dojde velmi rychle k poškození baterie v důsledku příliš vysokého napětí nebo příliš hlubokého vybití.

Typy solárních regulátorů

Existují dva typy solárních regulátorů:

 • PWM regulátor nabíjení – vysílá impulsy do baterie, snaží se poslat co nejvíce energie v co nejkratším čase. Čím je baterie plnější, tím jsou pulzy pomalejší a méně časté. Když úroveň nabití dosáhne maxima, ovladač přestane posílat energii.
 • MPPT regulátor nabíjení - funguje podobně jako PWM regulátor nabíjení s tím rozdílem, že průběžně kontroluje napětí na solárním panelu, protože se může měnit v závislosti na počasí a teplotě. Regulátor vybere nejlepší výkonový bod, a tedy nejvýhodnější napětí, aby získal co nejvyšší výkon FV modulu. To mu poskytuje mnohem větší účinnost při slabším slunečním záření, například ráno nebo na stinném místě. Regulátory MPPT se vyznačují účinností až o 30 % vyšší než modely PWM.

Jaké zabezpečení má solární regulátor?

Jako pokročilé zařízení používané ve fotovoltaických instalacích musí být solární regulátor nabíjení vybaven všemi pojistkami, které zaručí jeho spolehlivost za všech podmínek. Příkladem je model MPPT dostupný v našem internetovém obchodě. Vysoce kvalitní elektronické součástky jej chrání mimo jiné:

 • přepěťová ochrana,
 • ochrana proti zkratu,
 • ochrana proti přebití a vybití,
 • ochrana proti přepólování,
 • hlídání teploty,
 • sledování napětí solárních panelů.

Díky tomu zařízení zaujme svým dlouhotrvajícím provozem a bezpečným provozem nejen doma, ale i na pozemcích nebo v kempech.

Jak připojit solární regulátor?

Montáž regulátorů nabíjení je otázkou několika jednoduchých kroků. Je však důležité, aby je provedl zkušený specialista, který zajistí bezpečnost a spolehlivost instalace.

 1. Nejprve připojte ovladač k solárním panelům a věnujte pozornost maximálnímu systémovému napětí podporovanému ovladačem.
 2. Poté je baterie připojena k ovladači. Regulátor by měl detekovat jeho napětí a přizpůsobit mu parametry nabíjení.
 3. Invertor je poté připojen k baterii.
 4. V posledním kroku lze převodník připojit k zařízení, které chcete napájet nebo nabíjet zelenou energií.

Jaké aplikace najde solární regulátor?

Jak již víte, regulátor nabíjení se nejčastěji používá v domácích fotovoltaických instalacích, kde ve spojení se střídačem dodává energii zařízením připojeným k elektrické síti. Ovladač lze ale využít i jinak. Skvěle se hodí například na cestování. Uživatelé jej instalují do obytných vozů nebo jachet. Je také základním prvkem fotovoltaických systémů v kempech, který umožňuje táborníkům bezpečně a efektivně nabíjet jejich přenosná zařízení i ve venkovních podmínkách. Podobně se používá na soukromých pozemcích a chatách.