🌍Jsme autorizovaný prodejce Green Cell v ČR | 🔋Cena dopravy od 50,-Kč 🚚 Objednávky od 2000,- Doručení do Balíkovny - PPL – Zásilkovná – Balík na poštu – ZDARMA! 🚚 | 😉

Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pa 10.00 - 18.00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 000 Kč a máte dopravu ZDARMA
Novinky
31.10.2022
Cestovní nabíječka – jak vybrat?
Cestovní nabíječka – jak vybrat? 31.10.2022 Technické zajímavosti a informace... Bez ohledu na to, jak často nebo jak daleko cestujete, v... číst celé
17.10.2022
Jak dlouho vydrží baterie elektrokola?
Jak dlouho vydrží baterie elektrokola? 17.10.2022 Technické zajímavosti a informace... Elektrokolo je široká škála úspor – čas, amortizac... číst celé
05.10.2022
Jak vybrat měnič do auta?
Jak vybrat měnič do auta? O produktech... Spotřební elektronika je s námi prakticky neustále a my potřebujeme zdroj energie, který zajis... číst celé
Zobrazit všechny novinky
Blog
Cestovní nabíječka – jak vybrat? Cestovní nabíječka – jak vybrat?
Bez ohledu na to, jak často nebo jak daleko cestujete, ve vašem kufru nebo příručním batohu určitě budete mít cestovní nabíječku...V závislosti na tom... číst celé
Jak zvýšit dojezd elektrokola? Jak zvýšit dojezd elektrokola?
Popularita elektrokol roste sezónu od sezóny. Není divu – díky podpoře baterie s ním bez větší námahy urazíme i delší trasu. Možná se ale ptáte, jak p... číst celé
Zobrazit všechny články
Možností platby a dopravy

 

         Levne-baterky.cz na Firmy.cz

 

Možnosti platby a dopravy

               Přátelský e-shop Česká pošta

 

  1. Úvod
  2. Blog
  3. Technické zajímavosti a informace...
  4. Co je RCD (Residual Direct Current) - Proudový chránič?

Co je RCD (Residual Direct Current) - Proudový chránič?

Co je RCD?

Domácí rozvaděč


RCD neboli proudový chránič je chytré zařízení, které se stalo jedním z nejrozšířenějších elektrických bezpečnostních zařízení na světě. Jednoduše řečeno, je navržen tak, aby chránil před
úrazem nebo smrtí elektrickým proudem rychlým vypnutím obvodu pod proudem v případě, že se ho dotkne osoba nebo zvíře.


Jak to funguje?


Ve vyváženém elektrickém obvodu proudí elektrický proud ze zdroje, přes zátěž (například nabíječka EV) a zpět do zdroje. Proud protékající živým i nulovým vodičem je stejný a proudový chránič zůstává uzavřený.

Schéma elektrického proudového chrániče za normálního provozu
Obvod za normálních podmínek s vyváženým elektrickým proudem v napájecí i zpětné cestě.

V případě, že člověk použije vadnou nabíjecí stanici nebo kabel a dotkne se vodiče pod proudem, začne jeho tělem protékat elektrický proud do země (země). V tomto případě proud protékající živým a nulovým vodičem již není vyvážený, protože část proudu se vydala alternativní cestou k zemi. RCD se rychle otevře, čímž přeruší obvod a ochrání osobu.

Schéma vypínání EV RCD
Ochrana RCD reaguje na událost, kdy se člověk dotkne vodiče pod napětím. Detekuje, že napájecí a zpětný proud již nejsou vyvážené, a otevře obvod.


Relevance k nabíjecím stanicím pro elektromobily


V mnoha zemích, včetně Nového Zélandu a Austrálie, je požadavkem instalovat proudový chránič před nabíječkou pro elektromobily (na hlavním napájecím nebo distribučním panelu), a to i v případě, že nabíječka pro elektromobily má jeden zabudovaný. že ochrání člověka v případě, že dojde k přerušení přívodu mezi rozvaděčem a EV nabíječkou (např. člověk přeřízne přívodní kabel elektronářadím).

‍RCD typu B

‍Po nějakou dobu nebylo neobvyklé vidět běžné proudové chrániče typu A za rozumnou cenu nainstalované na zdroji nabíječky EV. V poslední době však byl různými směrnicemi a normami podporován výrazně dražší typ označovaný jako „Typ B“. Vezměte si například tuto příručku od Worksafe NZ .

Důvodem pro tato doporučení je, že teoreticky nabíjecí obvody ve výkonové elektronice moderního elektromobilu mohou při nabíjení zavádět harmonické nebo „hladké stejnosměrné zbytkové proudy“. Tento stejnosměrný zbytkový proud by mohl potenciálně „oslepit“ proudový chránič typu A, čímž by nebyl schopen reagovat na situaci, ve které existuje skutečné riziko úrazu elektrickým proudem.

Typ B na druhé straně poskytuje komplexnější schopnost detekce různých zbytkových poruchových proudů, včetně hladkých stejnosměrných proudů.

‍‍Zařízení pro detekci zbytkového stejnosměrného proudu

‍Instalace proudového chrániče typu B v sérii s nabíječkou EV je jednou z možností, jak odstranit riziko nefunkčnosti proudového chrániče typu A, ale může přidat minimálně 300 – 400 $ k instalaci nabíječky pro elektromobily. Alternativní možností je vybrat si nabíjecí stanici se zabudovaným RDC-DD (Residual Direct Current Detection Device) spolu s cenově výhodnějším RCD typu A. RDC-DD detekuje jakýkoli stejnosměrný zbytkový proud nad 6 mA a bezpečně zastaví nabíjení, než umožní RCD typu A pracovat potenciálně ohroženým způsobem.

V nejnovější normě IEC pro nabíjecí stanice pro elektromobily v módu 3 (IEC 61851-1:2017) se oddíl 8.5 týká napájecího zařízení EV, které vyžaduje buď:

  • RCD typ B nebo;
  • Proudový chránič typu A a příslušné zařízení, které zajistí odpojení napájení v případě stejnosměrného poruchového proudu nad 6mA

Norma použitá jako příklad vhodného DC detekčního zařízení je IEC 62955.

Nejen, že IEC 61851-1:2017 povoluje použití RDC-DD a typu A místo typu B, ale novozélandský vlastní Worksafe vydal dodatek k Worksafe Electric Vehicle Charging Safety Guidelines , který povoluje použití RDC-DD. :

„(Pokyny) nebrání použití RDC-DD v souladu s IEC 62955 v kombinaci s RCD typu A jako alternativu k použití typu B za předpokladu, že RDC-DD a typ A jsou instalovány v v souladu s příslušnými normami IEC.“

‍‍Jak tedy poznám, že musím nainstalovat proudový chránič typu B?

‍Při instalaci nabíječky pro elektromobily byste se měli ujistit, že její dodavatel poskytl odpovídající SDoC (Prohlášení dodavatele o shodě). Pokud instalujete proudový chránič typu A, měli byste se ujistit, že nabíjecí zařízení, které instalujete, obsahuje RDC-DD vyhovující normě IEC 62955, což ne všechny nabíjecí stanice mají. Všechny nabíjecí stanice Green Cell obsahují RDC-DD vyhovující IEC 62955.

Zdroj: https://www.evnex.com/articles/ev-charging-and-type-b-rcds 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli