

- Úvod
- Blog
- Technické zajímavosti a informace...
- Co je RCD (Residual Direct Current) - Proudový chránič?
Co je RCD (Residual Direct Current) - Proudový chránič?
Co je RCD?

RCD neboli proudový chránič je chytré zařízení, které se stalo jedním z nejrozšířenějších elektrických bezpečnostních zařízení na světě. Jednoduše řečeno, je navržen tak, aby chránil před
úrazem nebo smrtí elektrickým proudem rychlým vypnutím obvodu pod proudem v případě, že se ho dotkne osoba nebo zvíře.
Jak to funguje?
Ve vyváženém elektrickém obvodu proudí elektrický proud ze zdroje, přes zátěž (například nabíječka EV) a zpět do zdroje. Proud protékající živým i nulovým vodičem je stejný a proudový chránič zůstává uzavřený.

V případě, že člověk použije vadnou nabíjecí stanici nebo kabel a dotkne se vodiče pod proudem, začne jeho tělem protékat elektrický proud do země (země). V tomto případě proud protékající živým a nulovým vodičem již není vyvážený, protože část proudu se vydala alternativní cestou k zemi. RCD se rychle otevře, čímž přeruší obvod a ochrání osobu.

Relevance k nabíjecím stanicím pro elektromobily
V mnoha zemích, včetně Nového Zélandu a Austrálie, je požadavkem instalovat proudový chránič před nabíječkou pro elektromobily (na hlavním napájecím nebo distribučním panelu), a to i v případě, že nabíječka pro elektromobily má jeden zabudovaný. že ochrání člověka v případě, že dojde k přerušení přívodu mezi rozvaděčem a EV nabíječkou (např. člověk přeřízne přívodní kabel elektronářadím).
RCD typu B
Po nějakou dobu nebylo neobvyklé vidět běžné proudové chrániče typu A za rozumnou cenu nainstalované na zdroji nabíječky EV. V poslední době však byl různými směrnicemi a normami podporován výrazně dražší typ označovaný jako „Typ B“. Vezměte si například tuto příručku od Worksafe NZ .
Důvodem pro tato doporučení je, že teoreticky nabíjecí obvody ve výkonové elektronice moderního elektromobilu mohou při nabíjení zavádět harmonické nebo „hladké stejnosměrné zbytkové proudy“. Tento stejnosměrný zbytkový proud by mohl potenciálně „oslepit“ proudový chránič typu A, čímž by nebyl schopen reagovat na situaci, ve které existuje skutečné riziko úrazu elektrickým proudem.
Typ B na druhé straně poskytuje komplexnější schopnost detekce různých zbytkových poruchových proudů, včetně hladkých stejnosměrných proudů.
Zařízení pro detekci zbytkového stejnosměrného proudu
Instalace proudového chrániče typu B v sérii s nabíječkou EV je jednou z možností, jak odstranit riziko nefunkčnosti proudového chrániče typu A, ale může přidat minimálně 300 – 400 $ k instalaci nabíječky pro elektromobily. Alternativní možností je vybrat si nabíjecí stanici se zabudovaným RDC-DD (Residual Direct Current Detection Device) spolu s cenově výhodnějším RCD typu A. RDC-DD detekuje jakýkoli stejnosměrný zbytkový proud nad 6 mA a bezpečně zastaví nabíjení, než umožní RCD typu A pracovat potenciálně ohroženým způsobem.
V nejnovější normě IEC pro nabíjecí stanice pro elektromobily v módu 3 (IEC 61851-1:2017) se oddíl 8.5 týká napájecího zařízení EV, které vyžaduje buď:
- RCD typ B nebo;
- Proudový chránič typu A a příslušné zařízení, které zajistí odpojení napájení v případě stejnosměrného poruchového proudu nad 6mA
Norma použitá jako příklad vhodného DC detekčního zařízení je IEC 62955.
Nejen, že IEC 61851-1:2017 povoluje použití RDC-DD a typu A místo typu B, ale novozélandský vlastní Worksafe vydal dodatek k Worksafe Electric Vehicle Charging Safety Guidelines , který povoluje použití RDC-DD. :
„(Pokyny) nebrání použití RDC-DD v souladu s IEC 62955 v kombinaci s RCD typu A jako alternativu k použití typu B za předpokladu, že RDC-DD a typ A jsou instalovány v v souladu s příslušnými normami IEC.“
Jak tedy poznám, že musím nainstalovat proudový chránič typu B?
Při instalaci nabíječky pro elektromobily byste se měli ujistit, že její dodavatel poskytl odpovídající SDoC (Prohlášení dodavatele o shodě). Pokud instalujete proudový chránič typu A, měli byste se ujistit, že nabíjecí zařízení, které instalujete, obsahuje RDC-DD vyhovující normě IEC 62955, což ne všechny nabíjecí stanice mají. Všechny nabíjecí stanice Green Cell obsahují RDC-DD vyhovující IEC 62955.
Zdroj: https://www.evnex.com/articles/ev-charging-and-type-b-rcds